Placek po węgiersku to pomysł na chrupiący placek ziemniaczany z gulaszem. Mój przepis na pyszny obiad
Często robię placki po węgiersku, bo moja rodzina uwielbia to danie. Zrobienie placka po węgiersku wymaga nieco czasu i zaangażowania, ale smak potrawy wynagradza trud włożony w jej przygotowanie. To moja propozycja na weekendowe danie główne. Co ciekawe mimo swojej nazwy sugerującej pochodzenie węgierskie, danie to jest bardziej związane z polską tradycją kulinarną i interpretacją węgierskich smaków niż bezpośrednio z kuchnią Węgier. Poznaj mój niezawodny przepis.
Przepis: Placek po węgiersku
Placek po węgiersku to danie, które stało się częścią polskiej kultury kulinarnej. Choć czerpie inspiracje z kuchni węgierskiej, to jednocześnie jest dostosowany do polskich gustów i preferencji smakowych.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 1 godz.
- Czas gotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 1225 w każdej porcji
Składniki
Na placki ziemniaczane:
- 1 kg ziemniaków
- 1 cebula
- 1 jajko
- 3 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżka kwaśnej śmietany
- 250 ml oleju
- sól i pieprz do smaku
Na gulasz:
- 800 g szynki wieprzowej
- 2 duże cebule
- 4 ząbki czosnku
- 2 duże papryki
- 1 i 1/2 szklanki bulionu warzywnego lub mięsno-warzywnego
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 4 łyżki oleju
- 2 kulki ziela angielskiego
- 2 liście laurowe
- 2 łyżki słodkiej papryki
- 1 łyżka papryki wędzonej
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki mielonej
- 1/2 łyżeczki kminku
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
- Uszykowanie mięsaMięso umyj i osusz papierowym ręcznikiem, a następnie oczyść z tłuszczu i błon. 2.
- Krojenie składników na gulaszMięso pokrój w poprzek włókien na plastry o grubości około 1,5 cm, a następnie każdy plaster mięsa pokrój w kostkę. Cebulę pokrój w kostkę. Czosnek pokrój na plasterki lub przeciśnij przez praskę. Paprykę pokrój w kostkę.
- Smażenie mięsaNa głębokiej patelni lub w garnku rozgrzej olej. Zdejmij patelnię z palnika. Na ciepły tłuszcz dodaj słodką, wędzoną oraz ostrą paprykę i wymieszaj z tłuszczem. Przełóż patelnię na palnik i podgrzej tłuszcz na średnim ogniu, ciągle mieszając. Dodaj pokrojone w kostkę mięso i dokładnie wymieszaj. Smaż mięso na średnim ogniu do momentu, aż z każdej strony się zrumieni. Usmażone mięso przełóż do garnka, w którym będzie gotowany gulasz.
- Smażenie warzywNa tłuszczu, który pozostał po smażeniu mięsa, zeszklij cebulę. Dodaj czosnek oraz pokrojoną w kostkę paprykę i wymieszaj. Smaż 2-3 minuty na średnim ogniu, cały czas mieszając, a następnie zmniejsz moc palnika i smaż jeszcze 1-2 minuty. Podsmażone warzywa przełóż do garnka z mięsem.
- Dodanie bulionu i przyprawienieDo garnka z mięsem i warzywami wlej 1 szklankę bulionu. Pozostały bulion wlej na patelnię i doprowadź do wrzenia, a następnie wlej do garnka. Jeżeli pozostałe na patelni resztki przypraw, mięsa i warzyw są przypalone, to pomiń ten krok i od razu wlej cały bulion do garnka z mięsem i warzywami. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie oraz kminek i wymieszaj. Nie dodawaj soli i pieprzu.
- DuszenieDoprowadź gulasz do wrzenia na średnim ogniu. Zmniejsz moc palnika i duś mięso pod przykryciem około 35-40 minut, od czasu do czasu mieszając. Gdy mięso zmięknie, dodaj przecier pomidorowy. Gotuj bez pokrywki na średnim ogniu do momentu, aż nadmiar płynu odparuje. Mieszaj mięso, żeby się nie przypaliło. Po odparowaniu wody sos stanie się gęsty i aromatyczny. Gotowy gulasz dopraw do smaku solą i pieprzem.
- Przygotowanie masy ziemniaczanejZiemniaki obierz i zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Przełóż masę ziemniaczaną na umieszczone w misce sitko i odciśnij z nadmiaru soku. Możesz też odcisnąć ziemniaki w lnianej ściereczce. Poczekaj, aż z soku oddzieli się skrobia ziemniaczana – wystarczy kilka minut, aby na dnie miski osadziła się warstwa skrobi. Ostrożnie zlej płyn i wymieszaj starte ziemniaki z pozostałą w misce skrobią. Cebulę obierz, zetrzyj na tarce o drobnych oczkach i dodaj do startych ziemniaków. Dodaj 1 całe jajko oraz 3 łyżki mąki pszennej i 1 łyżkę śmietany. Wymieszaj składniki. Gotową masę ziemniaczaną dopraw do smaku solą i pieprzem.
- Smażenie placków ziemniaczanychNa patelni o średnicy 18 cm rozgrzej olej. Wykładaj masę łyżką, równomiernie rozprowadzając starte ziemniaki na całej powierzchni patelni. Placek nie powinien być zbyt gruby, bo wyjdzie niedopieczony. Gotowy placek ziemniaczany odsącz na ręczniku papierowym z nadmiaru tłuszczu. Powtórz powyższe czynności i usmaż jeszcze 3 placki. Gotowe placki możesz ułożyć na blasze z wyposażenia piekarnika i dopiec przez 4-5 minut w temperaturze 150 stopni Celsjusza (góra-dół, z termoobiegiem).
- PodawaniePrzełóż usmażony placek na talerz. Na połowę placka ziemniaczanego nałóż gorący gulasz i przykryj drugą połową placka. Możesz podawać placek po węgiersku z dodatkiem kwaśnej śmietany.
Placek po węgiersku – przydatne wskazówki
Jeżeli masz problem z usmażeniem dużego placka ziemniaczanego lub preferujesz cienkie i mocno wysmażone placki ziemniaczane, to usmaż mniejsze placki i podawaj je przełożone gulaszem, jak tort. W ten sposób przygotujesz placki po węgiersku bez zbędnego stresu.
Placek lub placki ziemniaczane możesz również podawać z gulaszem wołowym, gulaszem drobiowym oraz z warzywnymi potrawkami. Jako dodatek do placków po węgiersku podaję kiszone ogórki, które wprowadzają element kwasowości idealnie komponujący się z bogatym smakiem gulaszu.
Jeśli chcesz podać placki ziemniaczane na obiad, a nie masz pewności, po co ze stołu sięgną goście, proponuję podać elementy dania oddzielnie – placki ziemniaczane na jednym półmisku, gulasz na drugim, a dodatki takie jak kwaśna śmietana, siekana natka pietruszki, szczypiorek osobno. Dzięki temu każdy biesiadnik dopasuje proporcje dania do własnego gustu i potrzeb.